Neoblékej se jako eskymák
Mrzne až praští a vyrážíš na výlet? Neoblékejte se víc než je třeba – zvlášť, když budeš v pohybu. Pro jednou vyměň svou péřovou bundu za tenčí větrovku a vrstvi. Ideálně začni od funkčního spodního prádla, které tvoří první sací vrstvu. Ta ti poslouží především k dobrému odvádění potu a zabrání tepelným ztrátám organismu. Druhou izolační vrstvu v podobě fleecových materiálů také nepodceň. Jde o to, aby byl ve struktuře materiálu a mezi tělem a jednotlivými vrstvami oblečení vzduch, který izoluje. Třetí ochranná vrstva tvoří bariéru mezi organismem a okolím a chrání tělo před nepříznivým počasím. Ideálně zvolte nepromokavou, ale prodyšnou bundu a kalhoty. Při zimních procházkách myslete i na kvalitní ochranu rtů. Časem zjistíš, že se budeš oblékat čím dál méně, ale chce to vytrvalost a pravidelnost. Nachladit a prochladnout lze opravdu rychle, tak nic neuspěchej.
Otužuj se studenou vodou
Základem otužování je tzv. domácí otužování. Mysli především na to, že všechno má svůj čas – ledové vodě předchází voda studená a té zase vlažná. Začni klidně pozvolna od končetin, teprve potom přecházej pomalu nahoru k tělu. Studenou sprchu si dávej ideálně každé ráno. Protože ti nakopne den a má tehdy největší účinek – můžeš se otužovat i večer, ale ranní kúru tím nikdy plně nenahradíš. Navíc večer je třeba se sprchovat dvakrát déle než ráno a navíc ti to nemusí pak vyhovovat před spaním. V zimě se takto ochlazuj 1 až 3 minuty, v letních měsících si klidně dopřej 3 až 5 minut a poté se důkladně osuš ručníkem. Pokud zvolíš masážní osušku, dosáhneš ještě intenzivnějšího prokrvení pokožky. Takový start do nového dne ti dodá pořádnou porci energie, ale věř, že vydržet pod studenou sprchou není žádný med :-) a budeš s ní ze začátku bojovat. Ale tímto si projde každý, hlavně pamatuj vždy na denní pravidelnost.
Místo kávy po ránu, začni den tréninkem
Nejlépe hned po ranní sprše si zacvič. Třeba jen na chvíli, jde o to, aby ses po důkladném zchlazení co nejdřív zahřál. Je vědecky dokázáno, že sportovní činnost v ranních hodinách zvyšuje aktivitu a pozornost během celého dne hlavně v dopoledních hodinách. Zlepšuje náladu a kvalitu spánku v noci. Základem úspěchu je najít cvičení, které ti vyhovuje – někdo si po ránu raději zaběhá, jiný zajde do fitness a další dá přednost klidnému cvičení pilates. Základ je prostě něco dělat a hýbat se.
Otužujte se v sauně
Když panuje krutá zima a k vodě se nedostaneš, můžeš se vyhřát a načerpat novou energii například ve finské či jiné sauně. Nejen že sauna účinně odvádí toxické látky z těla, ale silné prohřátí posiluje funkci krevního oběhu, termoregulaci organismu, ale také například odstraňuje potíže jako syndrom studených nohou a jiné. Pro začátečníky je vhodné začít s infrasaunou (45 až 55 °C) nebo vlhkou tropickou saunou (50 až 60 °C) – pro srovnání, ve finské sauně se teploty pohybují mezi 90 až 105 °C.
Skoč do rybníka, jezera nebo ledové kádě
S otužováním ve studené vodě začni na podzim nebo klidně již v létě, ale není to podmínkou. Nezáleží na tom, jestli se budeš koupat v rybníku, jezeře nebo v ledovém sudu doma na zahradě – jde především o to, aby ses cítil dobře a uvolněně. Vždy se lehce rozcvič a zimní plavání si dopřejte dvakrát až čtyřikrát týdně. Nezapomeň na to, že tělo i po otužování musí regenerovat. Ze začátku to hlavně nepřeháněj. Plav vždy při břehu, abys mohl kdykoliv vylézt. Možná budeš mít ze začátku pocit, že tě řeže tisíce ledových jehliček, a proto se nezapomeň zhluboka nadechnout a s volným výdechem vpluj do vody. A hlavně pravidelně a volně dýchej, tvé tělo to vydrží, neměj strach. Ze začátku klidně v prvních dnech běž do vody jen na pár sekund, ozdravný účinek je již od 30 sekund. Hlavně nehoň žádné minuty a nesrovnávej se s nikým, každý reaguje jinak a má tělo vybaveno jinak pro chlad, vždy dej na svůj pocit a nejeď nic na sílu. Časem vše přijde. Jakmile z vody vyjdeš, můžeš pociťovat lehký třes. Nepotlačuj ho. Tělo se zahřívá a je to přirozené. Osuš se suchým ručníkem a poté se pomalu obleč. Přitom se neustále pohybuj, běhej nebo si zacvič a pij po doušcích teplý čaj. A pamatuj, základem otužování je pravidelnost, a ne jednou prožít extrémní situaci.
Podzim, zima v šortkách a tričku
Pokud už jsi trochu ostřílenější otužilec, v zimních měsících můžeš tuto kratochvíli spojit se sportem. Měj však na paměti, že toto si nemůže dovolit každý – předpokladem je velmi dobrý zdravotní stav prověřený lékařem.
Chystáš se běhat nebo na běžky? Nech pro jednou bundu i mikinu doma a vyraz ven jen v termotriku. Hned po příchodu domů si pak uvař horký čaj, převleč se do suchého a až se adaptuješ na změnu teplot, dopřej si klidně i teplou vanu, ideálně s nějakou uvolňující přísadou. Vana skvěle prohřívá, a navíc uvolňuje namožené svalstvo i bolavé klouby.